حفاری معدن و اکتشاف معدن

انسان‌ از گذشته‌های دور به دنبال استخراج طلا و مواد با ارزش دیگر از معدن بوده است و با پیشرفت علم امروزه مواد مختلفی را از معدن خارج می‌کنند و پس از طی کردن مراحل فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت استخراج از معدن، دستگاه‌ها و ماشین آلاتی نظیر بیل‌های مکانیکی، تراکتورها، بولدزرها و… وجود دارند. حفاری معدن با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

انواع روش‌های حفاری معدن

 

حفاری معدن بسته به نوع معدن و شرایط اجرایی به ماشین‌های مختلفی نیاز خواهد داشت. قبل از اینکه از یک روش خاص برای استخراج مواد از معدن استفاده کنید باید از مزایا و معایب هر کدام مطلع باشید. بطور مثال روش حرفه‌ای مته دوارنی به راحتی در هر نوع ماده‌ای نفوذ می‌کند اما حرکت دادن آن در مکان‌های غیر مسطح سخت است.
 یکی از اهداف حفاری معدن، پیدا کردن چاه‌های آب است که بتوان از آن برای حیات بخش استفاده کرد. این حفاری توسط روش‌های مختلفی امکان پذیر خواهد بود. قبل از انتخاب روش حفاری مناسب برای معدن باید ویژگی‌های هر روش را بررسی کرده و سپس یکی از آن‌ها را بسته به نیاز خود استفاده کنید.

 

حفاری در معدن

 

  • روش حفاری توربینی : از جمله اقتصادی‌ترین روش‌های حفاری معدن است که در سنگ‌های بسیار سخت نفوذ کرده و دارای سرعت بهتری نسبت به سایر روش‌ها است. در این روش تنها قسمت مته متحرک خواهد بود و به همین دلیل با توان بیشتری به روی سنگ‌ها فشار وارد می‌کند.
  • روش حفاری ضربه‌ای : محبوب‌ترین روش جهت استخراج چاه‌های آب، روش حفاری ضربه‌ای است که به راحتی در انواع سنگ‌ها نفوذ می‌کنند. بر روی دستگاه یک مته قرار گرفته شده که با هر بار رفت و آمد آن، سنگ خرد می‌شود.
  • روش حفاری چکشی : این روش مانند روش ضربه‌ای با این تفاوت که از سرعت بیشتری برخوردار است.
  • روش حفاری مارپیچی : در این روش ماشین سوراخ‌هایی کوچک ایجاد کرده و نمونه مورد نیاز را جمع آوری می‌کند. معمولا از روش مارپیچی در خاک‌های نرم استفاده می‌شود اما امکان ریز چاه وجود دارد.
  • روش حفاری مته دورانی : در این روش به کمک حرکت دورانی موتور به حفر چاه‌های بلند میپردازند. از روش حفاری مته دورانی می‌توان در هر زمینی استفاده کرد اما معمولا بر روی زمین‌های نرم بهتر پاسخ خواهد داد.
  • روش حفاری اوگر میان تهی : این روش مانند روش مارپیچی است و دستگاه سوراخ‌های متوسط بر روی خاک ایجاد می‌کند.
  • روش حفاری شوئیدنی : از جمله بهترین روش‌ها برای نمونه برداری است که حرکت مته باعث نفوذ در لایه‌های زیری شده و سپس آب از مته خارج شده و نمونه ی مورد نیاز را به خارج از معدن هدایت خواهد کرد.
  • حفاری دستی: با پیشرفت در علوم مختلف، هنوز استخراج برخی مواد قیمتی مانند سنگ فیروزه و حساس باید توسط انسان انجام شود تا بیشترین بهره برداری انجام شود.

<h2style=”color:#202121″>مجری مطالعات و عملیات حفاری اکتشافی معدن با دستگاههای معدنی

واژه حفاری (Drilling) به معنی نفوذ در سنگ (Rock Penetration) به منظور ایجاد فضا صورت میگیرد که این فضا ممکن اسن برای انفجار یا استخراج سنگ حفر شود و به آن چال انفجاری (Blast Hole) یا حفاری استخراجی (Exploitation) گفته می شود.

حفاری ممکن است به منظور مطالعات اکتشافی صورت گیرد که بدان حفاری اکتشافی (Exploration Drilling) می گویند و یا ممکن است حفاری به منظور ارائه خدمات (Technical Drilling) صورت پذیرد؛(به منظور تزریق سیمان، برای مسدود کردن پیوستگی ها، یکپارچگی و غیره)

لازم به ذکر است که همواره حفاری در مهندسی معدن، نفت و گار و عمران نقش مهمی ایفا کرده است.

گروه مهندسان و کارشناسان ماگماماینر با تیمی متخصص و تجهیزات مدرن ارائه دهنده انواع خدمات حفاری به بخش معدن کشور می باشد.

تماس با ما

جهت ارتباط با ما، از طریق راههای معرفی شده اقدام نمایید


تماس با ما