حفاری معدن و اکتشاف معدن

انسان‌ از گذشته‌های دور به دنبال استخراج طلا و مواد با ارزش دیگر از معدن بوده است و با پیشرفت علم امروزه مواد مختلفی را از معدن خارج می‌کنند و پس از طی کردن مراحل فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت استخراج از معدن، دستگاه‌ها و ماشین آلاتی نظیر بیل‌های مکانیکی، تراکتورها، بولدزرها و… وجود دارند. حفاری معدن با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

انجام پروژه حفاری معدن

مواد معدنی از سرمایه‌های ارزشمندی هستند که پرداختن به آن‌ها می‌تواند از لحاظ اقتصادی پیشرفت زیادی را به همراه داشته باشد. از مرحله پیش از استخراج ماده معدنی تا مرحله فرآوری و ارسال آن به صنایع دیگر، نیاز به وجود متخصصین مجرب و تجهیزات پیشرفته است تا مواد معدنی به بهترین شکل ممکن از معدن استخراج شده و برای استفاده به صنایع دیگر فرستاده شوند. خوشبختانه کشور ما سرشار از مواد معدنی مختلف است که نیازهای کارخانجات فولاد، نمک، طلا و … را رفع می‌کند.

برای استخراج مواد معدنی ارزشمند یک منطقه باید مراحل مختلفی زیر نظر متخصصین طی شود. در ابتدا باید میزان ارزش آن معدن سنجیده شده و هزینه نهایی پروژه تعیین گردد، با مشخص شدن هزینه حفاری و سود بدست آمده از ماده معدنی، در مورد به صرفه بودن یا نبودن یک پروژه حفاری تصمیم گیری می‌شود. پس از تایید پروژه، نوبت به انتقال تجهیزات لازم به معدن و شروع عملیات حفاری می‌رسد. جهت انجام مراحل حفاری معدن و نفوذ در سنگ باید در مرحله اول چال‌هایی را با عمق مشخص حفر کرد؛ سپس در داخل این چال‌ها مواد منفجره قرار داد تا سنگ‌ها خرد شده و راه برای حفاری معدن هموار سازند.

مراحل انجام پروژه حفاری معدن

تمامی این مراحل با در نظر گرفتن نتایج تحلیل و محاسبات مهندسین معدن صورت می‌گیرد و در صورت بروز کوچکترین خطایی، پروژه حفاری معدن دچار مشکل خواهد شد. از همین رو بهتر است از همان ابتدای کار، پروژه حفاری معدن به دست تیمی با تجربه سپرده شود تا خیالتان بابت موفقیت پروژه راحت باشد. تیم ماگماماینر با سال‌ها تجربه در زمینه پروژه‌های حفاری معدن و با در اختیار داشتن جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا، به شما کمک خواهند کرد به حفاری در معادن مورد نظر خود بپردازید. برای انجام مشاوره رایگان و اطلاع از شرایط شروع همکاری می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید تا متخصصین ما نکات لازم را خدمت شما ارائه دهند.

 

انواع روش‌های حفاری معدن

حفاری معدن بسته به نوع معدن و شرایط اجرایی به ماشین‌های مختلفی نیاز خواهد داشت. قبل از اینکه از یک روش خاص برای استخراج مواد از معدن استفاده کنید باید از مزایا و معایب هر کدام مطلع باشید. بطور مثال روش حرفه‌ای مته دوارنی به راحتی در هر نوع ماده‌ای نفوذ می‌کند اما حرکت دادن آن در مکان‌های غیر مسطح سخت است.
 یکی از اهداف حفاری معدن، پیدا کردن چاه‌های آب است که بتوان از آن برای حیات بخش استفاده کرد. این حفاری توسط روش‌های مختلفی امکان پذیر خواهد بود. قبل از انتخاب روش حفاری مناسب برای معدن باید ویژگی‌های هر روش را بررسی کرده و سپس یکی از آن‌ها را بسته به نیاز خود استفاده کنید.

 

حفاری در معدن

 

  • روش حفاری توربینی : از جمله اقتصادی‌ترین روش‌های حفاری معدن است که در سنگ‌های بسیار سخت نفوذ کرده و دارای سرعت بهتری نسبت به سایر روش‌ها است. در این روش تنها قسمت مته متحرک خواهد بود و به همین دلیل با توان بیشتری به روی سنگ‌ها فشار وارد می‌کند.
  • روش حفاری ضربه‌ای : محبوب‌ترین روش جهت استخراج چاه‌های آب، روش حفاری ضربه‌ای است که به راحتی در انواع سنگ‌ها نفوذ می‌کنند. بر روی دستگاه یک مته قرار گرفته شده که با هر بار رفت و آمد آن، سنگ خرد می‌شود.
  • روش حفاری چکشی : این روش مانند روش ضربه‌ای با این تفاوت که از سرعت بیشتری برخوردار است.
  • روش حفاری مارپیچی : در این روش ماشین سوراخ‌هایی کوچک ایجاد کرده و نمونه مورد نیاز را جمع آوری می‌کند. معمولا از روش مارپیچی در خاک‌های نرم استفاده می‌شود اما امکان ریز چاه وجود دارد.
  • روش حفاری مته دورانی : در این روش به کمک حرکت دورانی موتور به حفر چاه‌های بلند میپردازند. از روش حفاری مته دورانی می‌توان در هر زمینی استفاده کرد اما معمولا بر روی زمین‌های نرم بهتر پاسخ خواهد داد.
  • روش حفاری اوگر میان تهی : این روش مانند روش مارپیچی است و دستگاه سوراخ‌های متوسط بر روی خاک ایجاد می‌کند.
  • روش حفاری شوئیدنی : از جمله بهترین روش‌ها برای نمونه برداری است که حرکت مته باعث نفوذ در لایه‌های زیری شده و سپس آب از مته خارج شده و نمونه ی مورد نیاز را به خارج از معدن هدایت خواهد کرد.
  • حفاری دستی: با پیشرفت در علوم مختلف، هنوز استخراج برخی مواد قیمتی مانند سنگ فیروزه و حساس باید توسط انسان انجام شود تا بیشترین بهره برداری انجام شود.

<h2style=”color:#202121″>مجری مطالعات و عملیات حفاری اکتشافی معدن با دستگاههای معدنی

واژه حفاری (Drilling) به معنی نفوذ در سنگ (Rock Penetration) به منظور ایجاد فضا صورت میگیرد که این فضا ممکن اسن برای انفجار یا استخراج سنگ حفر شود و به آن چال انفجاری (Blast Hole) یا حفاری استخراجی (Exploitation) گفته می شود.

حفاری ممکن است به منظور مطالعات اکتشافی صورت گیرد که بدان حفاری اکتشافی (Exploration Drilling) می گویند و یا ممکن است حفاری به منظور ارائه خدمات (Technical Drilling) صورت پذیرد؛(به منظور تزریق سیمان، برای مسدود کردن پیوستگی ها، یکپارچگی و غیره)

لازم به ذکر است که همواره حفاری در مهندسی معدن، نفت و گار و عمران نقش مهمی ایفا کرده است.

گروه مهندسان و کارشناسان ماگماماینر با تیمی متخصص و تجهیزات مدرن ارائه دهنده انواع خدمات حفاری به بخش معدن کشور می باشد.

تماس با ما

جهت ارتباط با ما، از طریق راههای معرفی شده اقدام نمایید


تماس با ما

 

 

نحوه انجام پروژه حفاری معدن

مواد معدنی سرمایه با ارزشی هستند که می توانند پیشرفت اقتصادی زیادی به همراه داشته باشند. از مرحله پیش استخراج تا فرآوری و ارسال به سایر صنایع، به کارشناسان مجرب و تجهیزات پیشرفته نیاز است تا مواد معدنی را به بهترین نحو از معدن استخراج کرده و به سایر صنایع ارسال کنند. خوشبختانه برای مصرف، کشور ما سرشار از مواد معدنی مختلف برای تامین نیاز کارخانه هایی مانند فولاد، نمک، طلا و … است.

انواع روش های حفاری معدن

حفاری معدن بسته به نوع معدن و شرایط عملیاتی به ماشین آلات مختلفی نیاز دارد. قبل از استفاده از یک روش خاص برای حذف مواد از معدن، باید مزایا و معایب هر کدام را بدانید. به عنوان مثال، روش حرفه ای مته چرخشی می تواند به راحتی به هر ماده ای نفوذ کند، اما جابجایی آن در مکان های ناهموار دشوار است.
قبل از انتخاب روش مناسب حفاری برای استخراج، باید ویژگی های هر روش را بررسی کنید و در صورت نیاز از یکی از آنها استفاده کنید.