پردازش تصاویر ماهوره ای (سنجش از دور remotsensing)

زمین از عکس های ماهواره ای ناسا

روشهای مختلف دورسنجی امروزه به طور فراگیر در اکتشافات معادن، اکتشافات زمین‌شناسی، ژئوتکنیک، کشاورزی،منابع آب و غیره استفاده گسترده‌ای دارد. تصاویر ماهواره‌ای که توسط سنجنده‌های موجود در ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی تهیه می‌شوند هر روز که می‌گذرد کاربرد جدیدی پیدا می‌کنند.

مجموعه ماگماماینر مفتخر است با توجه به تخصص کارشناسان و مهندسان خود در حیطه پردازش و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای remotsensingبا دسترسی به داده‌های سنجنده‌های مختلف مانند ASTER /SPOT/ IRS و غیره در خدمت صنعت کشور می‌باشد.

پردازش تصاویر ماهواره‌ای برای معادن

یکی از روش‌های کاربردی در کشف معادن و مواد معدنی ارزشمند، استفاده از تصاویر ماهواره ای و عکس‌های هوایی است که به زمین شناسان کمک می‌کند محل دقیق معادن را شناسایی کنند. تصاویر ماهواره ای امکان تقسیر طول موج‌هایی را ایجاد می‌کند که توسط چشم انسان‌ها قابل مشاهده نیست و اطلاعات زیادی را از راه‌ها، مناطق مختلف مسکونی و غیر مسکونی، محل معادن و … در اختیار متخصصین قرار می‌دهد. در تصاویر ماهواره‌ای مادون قرمز، هر عنصر با رنگ خاصی نمایش داده می‌شود. به طور مثال پوشش گیاهی منطقه با رنگ قرمز، دریاچه نمکی با رنگ سفید و سنگ‌های عادی با رنگ‌های ابی، سبز یا زرد نمایش داده می‌شوند. رنگ‌های سنگی می‌توانند سنگ‌های معدنی ارزشمندی باشند که باید از دل معادن استخراج شده و برای استفاده به کارخانجات منتقل شوند.

روش سنجش از راه دور یا remote sensing از جمله علومی است که توسط مهندسین نقشه برداری مورد استفاده قرار گرفته و با کمک آن می‌توان مواد ارزشمندی که دور از ما قرار دارند را شناسایی کرد. در این روش از امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند و سالهاست که به عنوان یکی از روش‌های محبوب در کشف معادن محسوب می‌شود. در این روش ابتدا تصاویر هوایی ماهواره‌ای از منطقه‌ای که احتمال وجود مواد معدنی در آن وجود دارد گرفته شده و سپس آن تصاویر با مناطق مشابه، مقایسه می‌شود. با بررسی و مقایسه این عکس‌های ماهواره‌ای، احتمال وجود ماده معدن در آن منطقه را تخمین زده و تیم اکتشاف را به سمت معدن ارسال می‌کنند.

در طبیعت بیش از 4000 نوع ماده معدنی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای یک ترکیب شیمیایی منحصربفرد است. این ماده‌ها با تکیه بر خاصیت شیمیایی خود، میزان تابش خورشیدی متفاوتی دارند که این میزان تابش به عنوان امضای طیفی آن ماده معدنی به شمار می‌رود. با بررسی تغییرات طول موج هر ماده با کمک روش سنجش از راه دور، ماده معدنی و معدن مادر آن را شناسایی می‌کنند.