آشنایی با معادن ایران

معدن از بالا

یکی از گران‌بهاترین هدایایی که توسط طبیعت به ما انسان‌ها هدیه داده شده‌اند، معادن هستند که در خوشبختانه در ایران مقدار زیادی از این ذخایر ارزشمند وجود دارد. سنگ‌های معدنی استخراج شده در صنایع مختلفی نظیر ساخت‌و‌ساز، خودروسازی، تولید فولاد، تامین انرژی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر کاربردهای متنوع در صنایع، به عنوان سنگ‌های تزئینی در جواهرات هم از آن‌ها بهره می‌برند. ایران با دارا بودن 18.3 درصد گاز موجود در جهان، رتبه اول و با تولید 9.3 درصد نفت جهان، رتبه چهارم را در بین کشورهای دارای خایر معدنی در دست دارد. مهم‌ترین مواد معدنی ایران شامل نفت، گاز، مس، روی، آهن، طلا، نقره، منگنز، زغال سنگ، فیروزه، نمک، گچ و … می‌باشد.

معادن ایران

معرفی چند معدن بزرگ ایران

ایران دارای معادن مختلفی است و 12 معدن آن در سطح معادن جهانی جای می‌گیرند اما بزرگ‌ترین معادن را می‌توان نه معدن زیر دانست که هر ساله حجم بالایی ازمحصولات جهت خرید مواد معدنی، از داخل این معادن استخراج می‌گردد.

  • معدن مس سرچشمه: این معدن در 160 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و بزرگ‌ترین تولید کننده مس ایران به شمار می‌رود. علاوه بر آن، معدن مس سرچشمه بزرگ‌ترین معدن مس روباز خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین معادن مس دنیا است و اهمیت زیادی برای صنعت معدن ایران دارد.
  • معدن سنگ آهن چادرملو: یکی از پرکاربردترین مواد معدنی که از دل معادن استخراج می‌شود سنگ آهن است. سنگ آهن پایه اولیه تولید فولاد بوده و اهمیت زیادی برای صنایع خودروسازی دارد. در معدن سنگ آهن چادرملو، سنگ آهن مورد نیاز صنایع دیگر را به صورت کنسانتره استخراج می‌کنند. این معدن در نزدیکی یزد قرار داشته و متاسفانه تخمین زده می‌شود تا ده سال دیگر ذخایر ارزشمند آن به پایان رسند.
  • معدن مس سونگون: این معدن در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و ذخیره احتمالی آن به یک میلیارد تن مس می‌رسد. علاوه بر مس، در این معدن طلا، نقره، مولیبدن و … هم یافت می‌شود.
  • معدن سنگ ‌آهن چغارت: معدن سنگ ‌آهن چغارت در نزدیکی اصفهان قرار داشته و اولین معدن سنگ آهن ایران به شمار می‌رود. مواد اولیه ذوب آهن اصفهان از همین معدن تامین می‌شد و بیش از یک سوم سنگ آهن موجود در کشور، در معدن چغارت جای گرفته‌اند.
  • معدن مس میدوک کرمان: یکی دیگر از معادن مس بزرگ ایران، معدن مس میدوک است که در کرمان و در نزدیکی معدن مس سرچشمه قرار گرفته است.
  • معدن طلای زرشوران: بزرگ‌ترین معدن طلای کشور، معدن طلای زرشوران است که طی سال‌های قبل کشف شده و 150 تن طلا در خود ذخیره کرده است.
  • معدن زغال ‌سنگ پابدانا: این معدن عمیق‌ترین معدن زغال سنگ کشور به شمار می‌رود و خروجی آن زغال سنگ کک‌شو است.
  • معدن سنگ‌آهن گل گهر: بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن خاورمیانه، معدن گل گهر است که یک میلیارد تن ذخیره احتمالی دارد. این معدن در نزدیکی سیرجان جای گرفته و تولیدات آن به شکل گندله، کنسانتره و دانه‌بندی شده روانه بازار می‌شود.
  • معدن فیروزه نیشابور: بزرگ‌ترین معدن فیروزه دنیا، در شهر نیشابور قرار دارد که سنگ‌های با کیفیتی از دل معادن آن استخراج می‌گردد. میزان ذخایر معدن فیروزه نیشابور، 9 هزار تن تخمین زده شده است.

علاوه بر مواد معدنی نظیر طلا، مس یا سنگ آهن در ایران سنگ‌های معدنی دیگری مانند کائولینیت، فلدسپات و سیلیس هم وجود دارند که تغذیه کننده صنایع مختلف داخل کشور هستند و از دل معادن کوچک‌تر استخراج می‌شوند.

ماگماماینر مرکز خرید و فروش مواد معدنی به صورت مستقیم و بدون واسطه از معدن در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.